Úklidová akce na pláži Lady's Mile Beach

18.09.2017

V sobotu 16. září 2017 se uskutečnil sběr odpadu na pláži Lady's Mile Beach, která se nachází cca 15 minut jízdy autem od centra Limassolu. Na Kypru jsem necelý týden a oficiálně začnu pracovat pro naši organizaci až po absolvování úvodního školení v Nikósii, na které zanedlouho odjíždím. První dny v Limassolu se nesly ve znamení aklimatizace na místní prostředí, seznamování se s lidmi a poznávání blízkého okolí města. Když jsem se dozvěděla o uklízecí akci, kterou pořádala nezisková organizace Friends of the Earth Cyprus ve spolupráci s Greenpeace Rainbow Warrior, neváhala jsem a vyrazila spolu s další dobrovolnicí z naší asociace Gabrielle, přiložit ruku k dílu. 

Po pravdě to pro nás byla vcelku výzva, protože naše orientace po centru města, natož přilehlých oblastech, je prozatím tragická. Dopoledne jsme si vyhledaly autobus, který nás měl přiblížit k pláži, chvíli po obědě jsme vyrazily a pak nás čekaly ještě zhruba čtyři kilometry pěší chůze od zastávky. I v polovině září tu sluneční paprsky mají stále sílu a tak jsme zhruba po kilometru cesty podél rozpálené silnice hořce litovaly, že jsme si nevzaly klobouky a dva litry vody navíc. Tímhle tempem tam dojdeme, jak se tak říká "s křížkem po funuse" a ještě nám možná budou muset zavolat záchranku. Vzdát jsme to ovšem nehodlaly a nakonec jsme měly víc štěstí než rozumu. U silnice z ničeho nic zabrzdilo auto a z něj se na nás usmívala příjemná dáma středního věku. "Kam kráčíte, děvčata? Trochu teplo na takovýhle pochod, ne?" Ať jdete kam jdete, já vás tam odvezu!" Hbitě jsme s Gabi naskočily do vozidla a překřikovaly jedna druhou se slovy díků. Během jízdy jsme si příjemně popovídaly, paní se jmenovala Kalia a učí angličtinu na základní škole v Limassolu. Často se v podvečer prochází po městě se svou dcerou, která je zhruba našeho věku, tak když si budeme chtít procvičit angličtinu a strávit s nimi čas, máme se ozvat. Než nás vyložila v cíli naší cesty, nadiktovala mi své telefonní číslo, ať jí zavolám až skončíme s úklidem a že prý pro nás přijede, protože zajisté budeme unavené. 

Díky paní Kalie jsme dorazily ještě před začátkem akce, kterou nakonec podpořilo přibližně 40 dobrovolníků. Během 4 hodin se sesbíralo 90 pytlů odpadu o velikosti 60 litrů a průměrné váze 6 kilogramů. Z tohoto množství pak bylo vytříděno 30 pytlů odpadu dle kategorií a značek výrobních společností. Dominovaly plastové obaly na jedno použití, plastové sáčky, plechovky a cigaretové filtry. Touto akcí chtěli organizátoři poukázat na absurditu většiny dnešních obalových řešení a připomenout velkým společnostem, že je třeba při výrobě produktu myslet také na ochranu životního prostředí. Zamyslet by se měli i koneční konzumenti, tedy my lidé, protože použité obaly tvoří více jak polovinu odpadu vyprodukovaného domácnostmi. Zkusme si tedy před vložením zboží do nákupního košíku v supermarketu, položit následující otázky. Lze požadovaný výrobek získat i bez obalu? Jak velké množství skutečně potřebuji? Z jakého materiálu a jakým způsobem je obal vyroben? Lze jej opakovaně využít? Pojďme si dát, když už jsme ten národ "pivařů", za příklad plechovku piva. Její výroba je, z pohledu spotřebované energie, nejvíce náročná a spolu s ní je vyprodukováno rovněž velké množství toxického odpadu. Chceme toto podporovat nebo si raději koupíme pivo ve skleněné vratné lahvi, která má životnost 30 a více oběhů? Dalším tématem k diskuzi jsou opakovatelně použitelné lahve (nejen) na vodu. Znamenají sice počáteční investici při nákupu, ale ve výsledku jsou k nezaplacení. Sama jsem si takovou lahev pořídila až těsně před odletem a když si, čistě jen odhadem spočítám, že jsem za týden vyhodila do odpadu 6 plastových lahví lituji, že jsem tak neučinila mnohem dříve. Pozdě, ale přece! Uvedu vám sem, pro zajímavost, několik celkových statistik. Celosvětově se na skládky dostane ročně cca 22 miliard kusů plastových lahví, do oceánů ročně pošleme zhruba 8 milionů tun plastu. Taková plastová lahev se pak rozkládá v řádu několika stovek let. V čem se asi o pohádkových letních dovolených u moře budou koupat další generace? Začněme každý sám u sebe a chraňme si naši planetu. Tím nemyslím, že se musíte ve volném čase účastnit hromadných úklidových akcí, protestovat, podepisovat petice apod. Stačí, když omezíte spotřebu plastů ve své domácnosti a budete recyklovat. Je to nakonec úplně prosté, jen chtít. 

Se západem sluníčka jsem se s Gabi začaly pomalu loučit, unavené, ale naprosto šťastné, že jsme vše zvládly a udělaly dobrou věc pro okolní přírodu. Při sbírání posledního pytle se stala zajímavá věc. Možná mi to neuvěříte a nedivím se vám, ani já jsem uvěřit nechtěla. Ve zmuchlaném igelitovém pytlíku Gabrielle našla 50 euro. Co k tomu dodat? Přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno! Peníze jsem chtěly věnovat pořádajícím organizacím na podporu dalších projektů, ale odmítly. Prý je to znamení shora a odměna za to jak se staráme o životní prostředí. Děkujeme! Peníze použijeme pro účely naší mateřské neziskové organizace. 

Poté jsme se pomalu vydaly k autobusové zastávce, v podvečer bylo velice příjemné klima a tak jsme se rozhodly jít pěšky. Paní Kalie ale zítra určitě zavolám a moc se těším až jí povyprávím, jak krásně strávený čas ve společnosti motivovaných lidí bojujících za záchranu přírody a všeho živého, to pro nás byl.


Více informací o pořadatelích akce:

Friends of the Earth Cyprus je environmentální nezisková organizace sídlící v Limassolu. Byla založena roku 1980 a od této doby se věnuje řadě regionálních i globálních projektů na podporu trvale udržitelného rozvoje.

Greenpeace Rainbow Warrior je součástí nám všem dobře známe neziskové organizace. Rainbow Warrior je jméno plachetnice, která se se svou posádkou plaví po světových oceánech a mořích. Její mise je více než jasná - bojovat za zelenou budoucnost naší planety.

© 2017 Jitka Kolová. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky